Nieleczona niedoczynność tarczycy – jakie mogą być konsekwencje?

Niedoczynność tarczycy to podstępna choroba, która nie wykazuje żadnych charakterystycznych objawów, a nieleczona może zagrozić naszemu zdrowiu a nawet życiu. Na czym polega ta choroba, czy da się przed nią uchronić, jak ją leczyć? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Niedoczynność tarczycy – co to za choroba?

Niedoczynność tarczycy to choroba charakteryzująca się niedoborem hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

Tarczyca to narząd umiejscowiony w przedniej, dolnej części poniżej krtani. Posiada lewy i prawy płat i są one połączone cieśnią. Jest to bardzo dobrze ukrwiony organ – przepływ krwi wynosi w nim 5/ml/g/min.

Tarczyca odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie i uwalnianie trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które regulują wiele procesów w organizmie:

  • biorą udział w przemianie trójjodotyroniny, która ma znaczący wpływ na pracę układu nerwowego oraz procesy wzrostu,
  • wpływają na prawidłowe przemiany metaboliczne.

Niektórzy sądzą, że tarczyca wydziela także hormon tyreotropinę (TSH). Ma on związek z funkcjonowaniem tego organu, ale za jego wydzielanie jest odpowiedzialna przysadka mózgowa.

Czytaj więcej: Jak długo żyje się z niedoczynnością tarczycy?

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Wyróżniamy trzy przyczyny niedoczynności tarczycy:

Niedoczynność pierwotna – inaczej hipotyreoza pierwotna. Jest ona spowodowana uszkodzeniem gruczołu, do którego mogło doprowadzić zapalenie tarczycy, choroba hashimoto, całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy, leczenie jodem radioaktywnym, napromieniowanie, nadmierne spożywanie jodków, znaczy niedobór jodu w środowisku, wrodzona niedoczynność przejęta od matki, przedawkowanie leków przeciwtarczycowych oraz przyjmowanie niektórych leków, np. soli litu, interderonu, sulfonaidów. 

Niedoczynność wtórna – może być ona wrodzona lub nabyta z czasem. Wrodzona jest spowodowana zaburzeniami na osi podwzgórze-przysadka. Jej rozwinięciu sprzyjają czynniki genetyczne, niedoczynność podwzgórza, niedobór TSH, schorzenia autoimmunologiczne, nowotwory podwzgórza i przysadki, przebyte operacje układu nerwowego. 

Niedoczynność trzeciorzędowa – spowodowana jest zmianami zachodzącymi w podwzgórzu, m.in. genetycznymi nieprawidłowościami w układzie podwzgórzowo-przysadkowym, wielohormonalną niedoczynnością przysadki mózgowej, niedoczynnością podwzgórza, izolowanym niedoborem TSH, chorobą Sheehana, nowotworami oraz przyczynami jatrogennymi – czyli operacją neurochirurgiczną.

Zobacz również: Subkliniczna niedoczynność tarczycy – przyczyny i objawy

Objawy niedoczynności tarczycy

Osoby, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać znacznie gorsze samopoczucie, problemy z perystaltyką jelit, zmęczenie, ospałość w ciągu dnia, zaburzenia pamięci oraz trudności z koncentracją. Chorzy na niedoczynność tarczycy mają stany depresyjne oraz zaburzenia lękowe, zachrypnięty głos, trudności z utrzymaniem wagi. Jednym z objawów tej choroby jest także uczucie zimna – łatwe marznięcie rąk i stóp.

Dla kobiet szczególnie uciążliwe jest wypadanie włosów, problemy z cerą  (suchość i bladość skóry), zaburzenia cyklu miesiączkowego (jego skrócenie lub wydłużenie, obfite krwawienia), obniżona sprawność seksualna, problemy z płodnością. 

Czytaj też: Co jeść przy niedoczynności tarczycy żeby schudnąć?

Nieleczona niedoczynność tarczycy – do czego może doprowadzić?

Gdy pacjent podejrzewa u siebie niedoczynność tarczycy wykonuje się u niego oznaczenie stężenia hormonów tarczycy TSH (tyreotropiny). Jego podwyższony wynik informuje o nieprawidłowej pracy tego narządu. Aby potwierdzić przypuszczenia o chorobie, wykonuje się następnie testy diagnostyczne – badanie fT3, fT4. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na wdrożeniu farmakoterapii, która wyrównuje poziom hormonów we krwi. Nieleczona niedoczynność tarczycy stanowi stan zagrożenia życia i może doprowadzić do śpiączki hipometabolicznej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój organizm i kontrolować stan narządu. 

Dieta jest bardzo ważnym sprzymierzeńcem w leczeniu niedoczynności tarczycy. Należy zapewniać organizmowi prawidłowe ilości jodu, aby mógł on produkować hormony T3 i T4. Powinniśmy więc sięgnąć po takie produkty jak ryby morskie i owoce morza. Pracę tarczycy wspomoże także żelazo. Zawierają je buraki, groszek, szpinak, mięso i warzywa. 

Bibliografia:

  1. Layal Chaker, Antonio C. Bianco, Jacqueline Jonklaas, Robin P. Peeters (2017) Hypothyroidism