Niedoczynność tarczycy to problem, który dotyka szerokie grono osób. Jest związany z niedoborem hormonów tarczycy. Przejawia się głównie przez spowolnienie procesów metabolicznych w organizmie. Wyróżnić można niedoczynność pierwotną, wtórną i trzeciorzędową. Co do objawów, są one różnorodne, a skrajna niedoczynność tarczycy może nawet zagrażać życiu. Jaką dietę wdrożyć przy niedoczynności tarczycy? O czym warto wiedzieć? Dlaczego tyjemy przez niedoczynność?
- częstą przyczyną problemów z tarczycą jest choroba Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy;
- do częstych objawów niedoczynności tarczycy należą: przybieranie na wadze i osłabiony metabolizm, zaparcia, zmęczenie a także problemy z zajściem w ciążę;
- osoby z niedoczynnością tarczycy nie żyją krócej, choroba latami może mieć łagodny przebieg – niezbędny jest jednak kontakt w lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.
Dieta przy niedoczynności tarczycy
Tarczyca jest gruczołem wewnętrznego wydzielania, który znajduje się w dolnej części szyi. Istotne jest to, że hormony gruczołu tarczowego odpowiadają są regulowanie przemian metabolicznych w ustroju, a niedobory są jednoznaczne ze spowolnieniem metabolizmu. Zazwyczaj przyczyną schorzenia jest choroba Hashimoto – to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Uszkodzenie gruczołu może też wiązać się z działaniami medycznymi lub chorobami zapalnymi. Osoby z niedoczynnością tarczycy często stosują dietę, która wpływa na poprawę komfortu życia.
Odpowiednia synteza hormonów tarczycy wymaga dostarczania do organizmu jodu. Produkty bogate w jod to ryby morskie i owoce morza, które warto wdrożyć do swojej diety. Nie zapominajmy o produktach ze źródłami żelaza. Chodzi tutaj o podroby mięsne, mięso, produkty zbożowe, warzywa, owoce, żółtko jajka kurzego, czy też ryby. W diecie osoby z niedoczynnością tarczycy nie może zabraknąć podaży selenu. Najlepsze źródła selenu to skorupiaki i ryby oraz orzechy brazylijskie. Pewne ilości selenu znajdziemy też w indyku, roślinach strączkowych, grzybach i wołowinie.
Niedoczynność tarczycy – dlaczego tyjemy?
Dlaczego osoby z niedoczynnością tarczycy mają skłonność do tycia? Niestety przybieranie na wadze jest bardzo częstym objawem przy niedoczynności tarczycy. Zanim przystąpimy do hormonalnej terapii, trzeba zdiagnozować tarczycę. Tycie wiąże się z pewnością z osłabieniem metabolizmu. Brak ruchu i spowolniony metabolizm sprawiają, że szybciej przybieramy na wadze. Nie zapominajmy o tym, że w niedoczynności tarczycy zaburzone jest także działanie układu pokarmowego. To prowadzi z kolei do częstych zaparć. Osoba chora szybciej odczuwa zmęczenie i duszności, dlatego nawet niewielki wysiłek jest sporym wyzwaniem.
Jednym z najczęstszych pierwszych objawów tarczycy jest zwiększenie masy ciała, mimo braku apetytu. Podwyższa się także stężenie cholesterolu. Inne objawy to szorstka skóra, wypadanie włosów, rogowacenie skóry na kolanach i łokciach. Dochodzi do zaburzeń koncentracji, huśtawki nastrojów, zaburzeń pamięci, depresji, odkładania się wody w organizmie, zmiany głosu na ochrypły, spadku libido i problemów z zajściem w ciąże. Do tego mogą dochodzić też symptomy choroby wieńcowej u mężczyzn, czy też wolnego rytmu serca.
Czy osoby z niedoczynnością tarczycy żyją krócej?
Choroba Hashimoto jest autoimmunologiczną chorobą, która jest uznawana za nieuleczalną. To oznacza, że przyjmowanie lekarstw może złagodzić jej objawy i zahamować postępowanie choroby. Zazwyczaj przyjmowany jest syntetyczny hormon tarczycy w postaci tyroksyny lewoskrętnej. Pamiętajmy o tym, że dawka leku jest uzależniona od wieku pacjenta, wyników badań, czy też wagi. Najczęściej osoby chore muszą przyjmować lekarstwa do końca życia. Możemy także wspierać swoją tarczycę poprzez przyjmowanie naturalnych suplementów diety.
Zobacz również: Nieleczona niedoczynność tarczycy – jakie mogą być konsekwencje?
Bardzo ważne jest to, że osoby z niedoczynnością tarczycy nie żyją krócej. Oczywiście musimy pamiętać o regularnym zażywaniu lekarstw. W przeciwnym razie może dojść do pogłębienia choroby, co zagraża życiu pacjenta. Przez wiele lat niedoczynność tarczycy może przybierać łagodną postać. Konsekwencją nieleczenia Hashimoto mogą być choroby serca lub niepłodność. Jeśli cierpimy na niedoczynność tarczycy, warto mieć na uwadze zażywanie leków, zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. Dzięki temu nasz organizm będzie miał siłę do walki z przeciwnikiem. Na szczęście osoby z niedoczynnością tarczycy mogą żyć tak samo długo, jak osoby zdrowe.
Bibliografia:
- Y. Mizukami, T. Michigishi, M. Kawato, T. Sato, A. Nonomura, T. Hashimoto, F. Matsubara (1992) Chronic thyroiditis: thyroid function and histologic correlations in 601 cases
Portal MotylePodOchrona.pl powstał w odpowiedzi na pytania i oczekiwania wielu ludzi, którzy szukali w sieci informacji o tarczycy i jej leczeniu. Portal od początku swojego istnienia łączy w sobie godne zaufania treści z zakresu medycyny z popularnonaukowymi ciekawostkami z branży medycznej i farmaceutycznej.