Co jeść przy niedoczynności tarczycy żeby schudnąć?

Aż 1/4 ludzi w Polsce cierpi na niedoczynność tarczycy i duża część tych osób ma problemy ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów. Skąd bierze się zbyt duża waga u osób chorych na tarczycę? Głównym powodem są wahania hormonalne. Niestety niedoczynność tarczycy często sprawia, że bez odpowiedniego leczenia farmakologicznego chory nie jest w stanie uregulować poziomu hormonów. Jednak da się to zrobić, a wtedy droga do pięknej sylwetki staje się dużo łatwiejsza. Co jeść, aby schudnąć przy problemach z tarczycą?

Dlaczego niedoczynność tarczycy utrudnia schudnięcie?

Gruczoł tarczycowy odpowiada za wytwarzanie trzech hormonów, które odpowiadają za metabolizm. Niestety przy chorobie często dochodzi do wahań i czasami tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów. W takiej sytuacji organizm zaczyna mieć problem z rozkładem cukrów i tłuszczy. W konsekwencji lipidy i glukoza odkładają się w organizmie jako zbędna, niewykorzystana energia, a chory zaczyna przybierać na wadze.

Chorzy na tarczyce mają często dużo gorszy metabolizm, dlatego ich zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze. Takie osoby powinny wdrożyć niskokaloryczną i lekkostrawną dietę, która nie tylko pozwoli schudnąć, ale również ureguluje wahania hormonów.

Zobacz także: Czego nie można jeść przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy — niezbędne składniki diety

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny przywiązywać większą wagę do swojej diety. Dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, makro i mikroelementów stanowi konieczność. Odpowiednie żywienie nie tylko pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również wspiera walkę z chorobą. Czego należy dostarczyć do organizmu?

  • cynk — to jeden z najważniejszych pierwiastków, którego niedobór przyczynia się do zaburzeń pracy tarczycy. Cynk wchodzi w skład hormonów tarczycy, a brak tego pierwiastka wpływa na zaburzenia hormonalne. Ponadto przy problemach z tarczycą bardzo często obserwuje się niedobory cynku, więc chorzy powinni zwrócić na to większą uwagę. Cynk można znaleźć w takich produktach jak kakao czy pestki dyni. 
  • jod — bardzo ważny przy chorobie tarczycy, wchodzi w skład hormonów. Jod można znaleźć w szczególności w rybach. 
  • żelazo — niedobór żelaza powoduje wahania hormonalne, które mają bezpośredni wpływ na metabolizm i problemy trawienne. Żelazo najłatwiej uzupełnić spożywając mięso, zielone warzywa oraz pestki dyni.
  • selen -bardzo istotny pierwiastek dla osób, które próbują farmakologicznie zwalczyć niedoczynność tarczycy. Selen pozytywnie wpływa na działanie leków i przyspiesza procesy powrotu do zdrowia. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne i przyspiesza likwidację stanów zapalnych. Selen można znaleźć w jajkach oraz różnego rodzaju pestkach, czy nasionach.

Jak powinna wyglądać dieta przy niedoczynności tarczycy?

Osoby chore na tarczyce powinny przywiązywać znacznie większą wagę do swojej diety, ponieważ to ona w znaczącym stopniu wpływa na leczenie i unormowanie hormonów. Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca dla osób chorych? Należy ułożyć ją w taki sposób, aby dostarczała odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo powinno się wziąć pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na wyżej wymienione pierwiastki.

Zobacz także: Nieleczona niedoczynność tarczycy – jakie mogą być konsekwencje?

Dieta redukcyjna powinna się opierać na rozsądnym zmniejszeniu kalorii. Jednak należy pamiętać, że zbyt restrykcyjna dieta może pogorszyć stan chorego i negatywnie wpływać na metabolizm. Aby poprawić procesy trawienne, należy pilnować ilości dostarczanego białka. To ono ma kluczowy wpływ na stan zdrowia osoby chorej.

Przy niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest ograniczenie pokarmów, które potęgują chorobę. Należy zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek, fast foodów i innych rzeczy, które mogą za bardzo obciążać organizm. 

Bibliografia:

  1. Edoardo Guastamacchia, Vito Angelo Giagulli, Brunella Licchelli, Vincenzo Triggiani (2015) Selenium and Iodine in Autoimmune Thyroiditis
  2. S. K. Bhatia, N. R. Rose, B. Schofield, A. Lafond-Walker, R. C. Kuppers (1996) Influence of diet on the induction of experimental autoimmune thyroid disease