Rak rdzeniasty tarczycy – objawy i diagnoza

Rak rdzeniasty tarczycy to bardzo trudna choroba, niełatwa do leczenia, ale współczesna medycyna potrafi sukcesem zakończyć kurację. Jest to dość rzadka choroba. Najczęściej chorują na niego kobiety i dziewczynki, u mężczyzn i chłopców pojawia się o wiele rzadziej. Istnieją dwa rodzaj tej choroby: sporadyczna, czyli nie mająca określonych przyczyn, oraz postać rodzinna, powstając na skutek mutacji w genie RET. Choroba najczęściej diagnozowana jest u kobiet po 50. roku życia. Może też jednak pojawić się u osób w wieku między 20. a 40. rokiem życia. 

Jakie są objawy raka rdzeniastego tarczycy?

Rak rdzeniasty tarczycy rozwija się bez objawów, a pierwszą jego oznaką jest pojedynczy bezbolesny guz na szyi. Bolesność tarczycy przy dotyku może się pojawić, dlatego zawsze należy bardzo dokładnie się obserwować. Poza tym pojawić się mogą trudności w połykaniu, chrypka, biegunka, zespół Cushinga, powiększenie węzłów chłonnych szyi (to może pokazywać, że w organizmie obecne są już przerzuty). Rak długo jest ukryty, może rozwijać się, a pacjent nic nie będzie o tym wiedział.  Rak tego rodzaju najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi, czasami do piersiowych. Guz może uciskać gardło i stąd może pojawić się ból gardła oraz chrypka. 

Zobacz także: Rak tarczycy – objawy, diagnostyka i leczenie

W jaki sposób diagnozuje się tego raka?

Raka diagnozuje się za pomocą badań. Wykonywane są takie badania, jak scyntygrafia, usg, tomografia, czasami też biopsja tarczycy. Nieraz też zlecane jest RTG klatki piersiowej, badanie TSH, sprawdzenie stężenia wapnia w osoczu krwi. Lekarz po zbadaniu pacjenta decyduje o tym, jakie badania powinny zostać przepisane oraz wykonane. Pacjent powinien przestrzegać takich zaleceń i czym prędzej udać się na takie badania. Dzięki temu szybko można określić, co dolega danej osobie. 

Jak leczy się raka rdzeniastego tarczycy??

Leczenie raka rdzeniastego tarczycy polega na wycięciu tarczycy oraz centralnych węzłów chłonnych szyi. W zaawansowanych przypadkach usuwa się węzły chłonne po obu stronach szyi. Nawroty miejscowe oraz pojedyncze przerzuty także są kurowane operacyjnie. Po zabiegu usunięci tarczycy osoby chore otrzymują suplementację L-tyroksyny tak, aby stężenie TSH utrzymało się na poziomie właściwym dla osób zdrowych. Jeśli rak jest nieoperacyjny to wówczas stosuje się leczenie izotopowe. Jest to już jednak leczenie paliatywne, a osoby chorujące w taki sposób szybciej odchodzą. Najważniejsze jest szybkie podjęcie leczenia po diagnozie. Dzięki temu można ocalić życie i przedłużyć sobie sprawne funkcjonowanie. 

Nowe nadzieje, nowe metody

Nowe metody niosą ze sobą nadzieję. Terapia farmakologiczna jest możliwa dzięki ihibitorom kinazy tyrozynowej, które blokują enzymy na powierzchni komórek i aktywują kilka procesów, zmniejszając w ten sposób wzrost nowotworu. Jest to nowa metoda, ale daje naprawdę dużą nadzieję i coraz więcej szpitali zaczyna ją stosować. Rak rdzeniasty tarczycy jest w pełni uleczalny, gdy zostaje wykryty w początkowym stadium. Wykryty w stanie zaawansowanym nie nadaje się do leczenia. 90% kobiet i 80% mężczyzn żyje przez pięć lat od diagnozy tego schorzenia. Znane są przypadki osób, które żyją 30 lub więcej lat po wyleczeniu tego schorzenia.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny zadbać o dietę: zaleca się dorsza, mintaja, owoce morza, wodorosty, sery i produkty mleczne. Należy odżywiać się starannie, odstawić słodycze i zadbać o to, by posiłki jadać urozmaicone, bogate w jod. Zmęczenie, drażliwość i utrata wagi mogą przydarzyć się osobom cierpiącym na raka rdzeniastego tarczycy. 

Bibliografia:

  1. David Viola, Rossella Elisei (2019) Management of Medullary Thyroid Cancer
  2. B. Kiesewetter, P. Riss, C. Scheuba, M. Raderer (2021) How I treat medullary thyroid cancer