Jak szybko rośnie guz tarczycy?

Nadczynność i niedoczynność tarczycy, to schorzenia należące do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób z zakresu endokrynologii. Poprzez powiększanie się tarczycy, mogą pojawić się tak zwane wole i guzki. Te zmiany najczęściej nie są groźne, jednak z czasem mogą przekształcić się w złośliwą zmianę nowotworową. Jak szybko rośnie guz tarczycy i kiedy jest groźny? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Tarczyca – czym właściwie jest?

Tarczyca jest położona w okolicach szyi. To narząd, który odpowiada za metabolizm, więc ma znaczący wpływ na aktywność życiową naszego organizmu. Podstawową funkcją tarczycy, jest wydzielanie hormonów, takich jak:

  • tyroksyna,
  • trójjodotyronina,
  • kalcytonina.

Powyższe hormony mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli tarczyca się powiększa, nazywamy ten stan wolem lub guzem. W większości przypadków spowodowane jest to zbyt małą ilością jodu w diecie lub przez przyjmowanie leków, które powodują zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy. Innymi powodami powiększenia się tarczycy mogą być wszelkie stany zapalne tarczycy, guzki i guz tarczycy.

Rozpoznawanie objawów raka tarczycy – jak szybko rośnie guz?

Rak tarczycy występuje często w postaci guza, który zlokalizowany jest w tym miejscu. Czasami trudno jest jednoznacznie zdiagnozować dolegliwość, ponieważ objawy raka tarczycy nie są charakterystyczne. Gdy mamy do czynienia z rakiem brodawkowatym i pęcherzykowatym, guz rośnie powoli, nie powodując żadnych typowych dla tego stanu objawów. Rozpoznanie możliwe jest dopiero w przypadku wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych, które wówczas się powiększają. 

Czytaj więcej: Wynik TSH przy raku tarczycy. Jakie powinno być stężenie hormonu?

Najbardziej groźnym rodzajem raka jest ten niezróżnicowany i anaplastyczny. Wówczas guz tarczycy rośnie w bardzo szybkim tempie. Gdy pojawiają się duszności i ból, oznacza to, że proces chorobotwórczy jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Bywa, że kończy się śmiercią pacjenta.

Guz tarczycy – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Na jakie objawy raka tarczycy powinniśmy zwrócić uwagę jako pacjenci? Przede wszystkim obserwujmy, czy nie powiększa się obwód naszej szyi lub nie pojawia się wyczuwalny guzek w okolicach tarczycy. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie można ignorować także objawów neurologicznych. Zaburzenia pracy tego organu mogą powodować bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości lub zespół chorób związanych z gruczołami endokrynologicznymi.

Objawy występują też w postaci zmian skórnych. Zaburzona gospodarka hormonalna, która powoduje niedoczynność lub nadczynność tarczycy, sprawia, że ryzyko wystąpienia raka znacznie się zwiększa. Jak wyglądają objawy skórne? Pacjenci najczęściej obserwują bladość skóry, suchość, lub przeciwnie – przesadną tłustość. Zdarzają się też trudno gojące się rany i przebarwienia pod postacią zbrązowień, czy rumieńców.

W przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie udać się do endokrynologa. Diagnozowanie raka tarczycy obejmuje:

  • wywiad i badanie fizykalne,
  • badania laboratoryjne,
  • badania obrazowe – USG, TK, RTG i  scyntygrafię

Na pierwszym etapie lekarz zleca badania laboratoryjne – wystarczająco duże potwierdzenie daje morfologia. Oznaczenie poziomu TSH z pobranej próbki krwi jest wykonywane właśnie na potrzeby ocenienia pracy tarczycy. 

Jeśli nowotwór uda się wykryć odpowiednio wcześnie, najczęściej produkcja hormonów tarczycy nie jest zaburzona. Wyższy poziom TSH może świadczyć o pierwotnej niedoczynności tarczycy – ze względu na uszkodzony gruczoł. Niższe stężenie TSH występuje w pierwotnej nadczynności tarczycy ze względu na zwiększoną produkcję hormonów tarczycy.

Bibliografia:

  1. Elisa Menicali, Martina Guzzetti, Silvia Morelli, Sonia Moretti, Efisio Puxeddu (2021) Immune Landscape of Thyroid Cancers: New Insights
  2. Angelo Carpi, Jeffrey I Mechanick, Sven Saussez, Andrea Nicolini (2010) Thyroid tumor marker genomics and proteomics: diagnostic and clinical implications