Operacja tarczycy – wskazania i przygotowanie

 

Choroby tarczycy dotykają coraz większej grupy pacjentów. Część z nich musi poddać się operacji tarczycy, a duża grupa chorych pozostaje przy leczeniu farmakologicznym. Jakie są wskazania do zabiegu? Czy operacja niesie za sobą możliwość powikłań? Między innymi o tych zagadnieniach przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Poznaj funkcje tarczycy w organizmie

Gruczoł tarczycy umiejscowiony jest pod krtanią i zbudowany jest z dwóch płatów. Tarczyca produkuje hormony, które wpływają na pracę układu naczyniowo-sercowego, nerwowego, rozrodczego oraz na przemianę materii. Wahania hormonów, które wytwarza ten gruczoł, mogą powodować nadczynność (za wysoki poziom) lub w przypadku niedoborów niedoczynność.

Objawy, które mogą świadczyć o nadczynności tarczycy to:

  • kołatanie serca,
  • drżenie rąk,
  • nerwowość,
  • nieregularne miesiączki,
  • spadek wagi,
  • biegunki,
  • nadmierna potliwość,
  • wole.

Przy niedoczynności mogą pojawić się takie objawy jak:

  • wypadanie włosów,
  • uczucie zmęczenia,
  • wzrost masy ciała,
  • senność,
  • suchość skóry,
  • obniżony nastrój ze stanami depresyjnymi,
  • zaparcia.

Nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniu pracy tarczycy. Może to prowadzić do powstawania wola czy guzków, które mogą wymagać leczenia onkologicznego.

Czytaj także: Możliwe powikłania i dieta po operacji tarczycy

Jakie są wskazania do operacji tarczycy?

Operacja tarczycy jest poprzedzona diagnostyką tego gruczołu. Przede wszystkim oznacza się poziom hormonów T3 i T4 oraz poziom TSH, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. Dla określenia chorób autoimmunologicznych bada się poziom przeciwciał ATPO, aTG, aTRAB. Z kolei badanie USG pozwala określić zmiany, jakie zaszły w tarczycy, jej wielkość oraz umożliwia obserwację zmian ogniskowych. W przypadku guzków z podejrzeniem nowotworu wykonuje się biopsję cienkoigłową.

Do operacji tarczycy, czyli usunięcia jej w całości lub we fragmencie kwalifikują się pacjenci z rakiem tarczycy. Bez wątpienia w przypadku, gdy zmiany świadczą o dużym wzroście i powodują zaburzenia w oddychaniu i przełykaniu, to lekarz również może zalecić zabieg chirurgiczny. Kolejnym wskazaniem do operacji tarczycy jest powstanie wola olbrzymiego, który może wpływać na dyskomfort psychiczny.

Jak się przygotować?

Przed operacją tarczycy pacjent jest zobowiązany poinformować lekarza o przyjmowanych lekarstwach oraz chorobach współistniejących. W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych niezbędne jest ich odstawienie. Z pewnością aktualny wynik badań krwi oraz poziom hormonów ostatecznie kwalifikuje do zabiegu. W przypadku nowotworu niezbędne są wyniki z USG oraz z biopsji. Przede wszystkim pacjent musi być na czczo przed zabiegiem przynajmniej 8 godzin, a ostatni płyn może wypić na 4 godziny przed operacją.

Czy operacja tarczycy może powodować powikłania?

Każda operacja niesie za sobą możliwość powikłań. W przypadku operacji tarczycy ich ilość jest niewielka. Do najczęściej spotykanych zaliczymy jednostronny niedowład nerwu krtaniowego, chrypa i osłabienie głosu. Może wystąpić dwustronny niedowład nerwu skroniowego. Po wykonanej operacji zauważono, że część pacjentów skarżyła się na drętwienie palów u rąk, a to wiązało się ze zbyt małym poziomem potasu we krwi. Z kolei zbyt duże stężenie potasu we krwi po operacji ustępowało z czasem. Wśród powikłań zaobserwowano również krwawienie w miejscu operacji oraz infekcję i ropienie rany.

Zobacz także: Rekonwalescencja po operacji tarczycy

Ile trwa dochodzenie do zdrowia po operacji tarczycy?

Po zabiegu chirurgicznym tarczycy pacjenci wymagają suplementacji hormonu ze względu na niedoczynność gruczołu. Po operacji zaleca się unikanie wysiłku, który może spowodować rozejście się rany. Pacjent najczęściej opuszcza szpital po 48 godzinach od operacji. W zależności od sposobu przeprowadzenia zabiegu i rodzaju schorzenia powrót do aktywności następuje po około 2 tygodniach.

Bibliografia:

  1. Peter Zbären, Jatin P. Shah, Gregory W. Randolph, Carl E. Silver, Kerry D. Olsen, Ashok R. Shaha, Mark Zafereo, Luiz P. Kowalski, Carlos Suarez, Alvaro Sanabria, Vincent Vander Poorten, Iain Nixon, Alessandra Rinaldo, Alfio Ferlito (2019) Thyroid Surgery: Whose Domain Is It?
  2. M. Ignjatović (2003) [Overview of the history of thyroid surgery]