Czystek a tarczyca – jakie zioła na tarczycę?

Choroby tarczycy zaczynają dokuczać coraz większej liczbie osób i są one coraz bardziej kłopotliwe. Najczęstszą z nich jest niedoczynność tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Jeżeli zachorujemy powinniśmy oczywiście udać się do lekarza endokrynologa, a także, za jego zaleceniem, leczyć się farmakologicznie. Dobrymi sposobami na leczenie oraz zmniejszenie objawów choroby Hashimoto są sposoby naturalne, na przykład picie czystka. Dowiedz się, dlaczego warto go pić i jak dzięki niemu poprawi się nasze samopoczucie. 

Czym jest czystek?

Po łacińsku Cistus incanus to krzew należący do rodziny czystkowatych. Uprawiany jest on głównie w obszarach Morza Śródziemnego, ponieważ tam najlepiej i najszybciej rośnie, a klimat pozwala mu na wykształcenie właściwości leczniczych. Roślina ta stanowi bogate źródło polifenoli roślinnych, w szczególności flawonoidów oraz flawanów-3-oli. W swoim składzie ma również witaminy, kwasy tłuszczowe, fitohormony oraz terpeny. W dawnych czasach napar z czystka stosowano do leczenia biegunek, chorób skórnych, a także gorączki. Nie stracił on swoich leczniczych właściwości, a zaczęto go w kolejnych latach wykorzystywać także pod względem innych chorób.

Czytaj więcej: Pierwsze objawy tarczycy

Jakie czystek ma właściwości lecznicze?

Ziele czysta posiada wiele składników bioaktywnych, dlatego właśnie świetnie działa w przypadku różnych chorób i dolegliwości organizmu, wewnętrznych oraz zewnętrznych. Działa on przede wszystkim: przeciwzapalnie, rozkurczowo, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie. Poza tymi właściwościami czystek pomoże nam również: modyfikując metabolizm lipidów, obniżając stężenie triglicerydów, opóźniając oksydację cząsteczek LDL cholesterolu, podwyższając stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. 

W przypadku chorób skórnych napar z czystka można również stosować na zewnątrz. Jest on świetnym leczeniem, jeżeli borykasz się z trądzikiem. Ma on również właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwstarzeniowe. 

Czystek a tarczyca

Warto na samym początku podkreślić, iż napar z czystka ani trochę nie wpływa na działanie na organizm ludzki leków. Nie wpływa na nie negatywnie, ani nie obniża ich skuteczności. Terapia czystkiem jest wręcz zalecana przy terapii farmakologicznej.

W przypadku chorób tarczycy zadaniem naparu z czystka będzie z pewnością podniesienie ogólnej odporności organizmu. Zminimalizuje również objawy, które pojawią się przy chorobach tarczycy, takie jak: problemy z trawieniem, uczucie zimna, problemy z jelitami, sucha skóra i włosy. Napar najlepiej pić 3 lub 4 razy dziennie po 100 ml, ponieważ tylko stosowany regularnie zacznie dawać efekty. Jest on całkowicie nieszkodliwy, nie można go przedawkować, dlatego możliwe jest picie również większych porcji na raz. 

Czystek zawarty jest również w sprayach, tabletkach lub syropach. Zażywanie go jednak w formie naturalnej jest najlepsze i najskuteczniejsze. Inne wyroby można już przedawkować, ponieważ wówczas roślina połączona będzie z innymi składnikami.

Przed terapią czystkiem sprawdź oczywiście wszystkie przeciwwskazania. 

Jak parzyć czystek?

Do przygotowania go najlepiej wykorzystać suszone ziele, jednak na rynku istnieją również herbaty ekspresowe z czystka. Napar przygotowujemy z jednej łyżeczki suszu, którą zalewamy gorącą wodą, a następnie parzymy pod przykryciem od 5 do 10 minut. Napar ma lekko gorzki smak. Jeżeli nie będziesz w stanie go wypić, ponieważ nie lubisz takiego smaku, możesz dodać do niego łyżeczkę miodu, czy plasterek pomarańczy. Nie polecamy dodawać cukru, który sam w sobie nie jest zdrową substancją słodzącą. 

Bibliografia:

  1. Wenxun Wu, Detao Yin, Weimin Yang, Quancheng Kan, Zhangsuo Liu, Xiaoyan Ren, Chenguang Zhai, Shengjun Zhang (2014) Chinese herbal medicines for benign thyroid nodules in adults