Dieta przy Hashimoto. Co należy jeść i czego unikać cierpiąc na chorobę Hashimoto?

Dieta Hashimoto jest mechanizmem leczenia pewnego rodzaju niedoczynności tarczycy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi ciężkiego stanu klinicznego. Jest to patologia, która ma swoje źródło w zaburzeniu równowagi hormonalnej, dlatego do jej całkowitego wyleczenia zwykle konieczne jest zastosowanie farmakologii.

Dlaczego mając chorobę Hashimoto należy dbać o dietę?

Niedoczynność tarczycy Hashimoto to stan zapalny tarczycy, który powoduje jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Ważne jest, aby w tego typu sytuacji zadbać o dietę, aby uniknąć progresji choroby, która może doprowadzić do tego, że gruczoł będzie w coraz mniejszym stopniu spełniał swoje funkcje.

Nie możemy zapominać, że organ ten odpowiada za produkcję szeregu hormonów decydujących o funkcjonowaniu metabolizmu. Brak syntezy tych hormonów w odpowiednich ilościach może prowadzić do przyrostu masy tłuszczowej. Przewlekły stan zapalny gruczołu może prowadzić do wzrostu guza w tej okolicy.

Składniki odżywcze, które poprawiają funkcjonowanie tarczycy mogą być dostarczane poprzez dietę. Z drugiej strony dbałość o dietę może przeciwdziałać przyrostowi masy ciała wywołanemu przez chorobę Hashimoto. Należy zaznaczyć, że wykazano, że sytuacje związane z nadwagą są niekorzystne dla zdrowia, zwiększając ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń.

Zobacz również: Choroba Hashimoto – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Pokarmy, których należy unikać w diecie Hashimoto

Oto jakich pokarmów powinieneś/ powinnaś unikać, jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy Hashimoto, aby spowolnić postęp patologii.

Warzywa krzyżowe

Warzywa krzyżowe, mimo że są pokarmami zalecanymi w kontekście zbilansowanej diety, mają zdolność do bycia fotogenicznymi. Z tego powodu należy ich unikać w diecie przy Hashimoto, gdyż mogą nasilić stan zapalny tarczycy. Do tej grupy zalicza się kapustę, jarmuż, brukselkę, kapuśniak, brokuły i kalafior.

Orzechy i orzeszki ziemne

W przypadku tych produktów obowiązuje to samo, co w przypadku warzyw krzyżowych. Mają one wysoką zawartość składników, które mogą zmniejszać wchłanianie jodu w jelitach.

Szpinak i marchew

O ile spożycie wyżej wymienionych produktów należy znacznie ograniczyć, o tyle szpinak i marchew można jeść od czasu do czasu. Wystarczy, że nie stanowią one elementu codziennej diety. Są to pokarmy, które są w stanie zapewnić korzyści, jeśli są spożywane z umiarem na diecie Hashimoto.

Pokarmy, których powinieneś jeść więcej

Jednym z kluczowych aspektów diety w przypadku Hashimoto jest konieczność zwiększenia ilości jodu w diecie. Jest to niezbędny składnik odżywczy do produkcji hormonów tarczycy.

Ryby

Ryby mają w sobie duże ilości jodu. Dodatkowo zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które jak wykazano mają właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu ryby mają podwójne działanie w zwalczaniu progresji niedoczynności tarczycy Hashimoto.

Owoce morza

Jak wyżej, zawartość jodu w nich jest znacząca. Jednak osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi powinny uważać na te produkty, ponieważ mogą u nich wystąpić problemy.

Produkty mleczne

Produkty mleczne zawierają duże dawki jodu. Zawierają również probiotyki, które mogą kolonizować przewód pokarmowy i mieć pozytywny wpływ na metabolizm. Doskonale sprawdzają się w kontroli wagi.

Zobacz też: Hashimoto – czego nie wolno jeść i jakich produktów unikać?

Inne ważne składniki odżywcze, które należy uwzględnić w diecie

Oprócz wymienionych wyżej pokarmów, ważne jest zwiększenie spożycia następujących składników odżywczych, ponieważ są one również zaangażowane w syntezę hormonów tarczycy:

  • Cynk: znajduje się w czerwonym mięsie i orzechach.
  • Żelazo: można je znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego.
  • Mangan: powszechnie występuje w orzechach i zbożach.
  • Witamina A: można ją znaleźć w zielonych, czerwonych lub pomarańczowych warzywach.
  • Selen: występuje głównie w orzechach i zbożach. Występuje również w produktach mlecznych.

Dieta w przypadku Hashimoto to za mało

Należy pamiętać, że niezbędne jest stosowanie farmakologii. Można podnieść jakość życia poprzez zmniejszenie uczucia ciągłego zmęczenia spowodowanego chorobą Hashimoto. Leki muszą być jednak przepisane przez specjalistę, a dawki okresowo weryfikowane.

Bibliografia:

  1. Yana Danailova, Tsvetelina Velikova, Georgi Nikolaev, Zorka Mitova, Alexander Shinkov, Hristo Gagov, Rossitza Konakchieva (2022) Nutritional Management of Thyroiditis of Hashimoto
  2. Shiqian Hu, Margaret P. Rayman (2017) Multiple Nutritional Factors and the Risk of Hashimoto’s Thyroiditis