Powiększona tarczyca – objawy, przyczyny i leczenie

Tarczyca jest inaczej gruczołem tarczowym. Jest ona nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego. W tym artykule przedstawimy Ci, za co on odpowiada, jakie są objawy problemów z tarczycą, a także jak wygląda leczenie. Być może dzięki temu dowiesz się, co jest źródłem Twoich dolegliwości zdrowotnych i uda Ci się w porę rozwiązać problem.

  • tarczyca jest odpowiedzialna za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, pracę gruczołów potowych, układu nerwowego oraz reguluje prawidłowy wzrost organizmu;
  • leczenie tarczycy powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który zleci przyjmowanie leków przeciwtarczycowych;
  • do badań tarczycy należy badanie ultrasonograficzne szyi oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa;
  • w przypadku podejrzenia chorób tarczycy należy skontaktować się z lekarzem endokrynologiem;

Za co odpowiada tarczyca?

Celem funkcjonowania w organizmie człowieka tarczycy jest wydzielanie hormonów. Jest to trójodotyronina oraz tyroksyna. Co prawda niektóre osoby wskazują, że tarczyca wydziela również tyreotropinę, jednak nie jest to prawda. Wydzielane przez tarczycę substancję odpowiadają między innymi za:

  • prawidłową pracę gruczołów potowych,
  • prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.

Tarczyca odpowiada również za pracę układu nerwowego, a także reguluje prawidłowy wzrost organizmu. Dodatkowo usprawnia ona perystaltykę jelit oraz przemianę materii. Wspomniany gruczoł tarczowy ma również ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Zaburzone działanie tarczycy może bowiem powodować między innymi nadmierne zmęczenie, senność i niepokój.

Zobacz też: Pierwsze objawy tarczycy – sygnały chorej tarczycy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy z tarczycą bardzo często współistnieją z depresją. Wynika to między innymi ze zwolnienia metabolizmu. W takich przypadkach często pojawia się między innymi: obniżony nastrój, izolacja społeczna oraz niższy poziom motywacji. Bardzo często, aby temu zapobiec, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety. Jednak nie zawsze to wystarczy. Czasami konieczne jest po prostu leczenie powiększonej tarczycy.

Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możliwe jest szybkie zdiagnozowanie dolegliwości zdrowotnych. Podstawowym badaniem tarczycy jest natomiast oznaczenie poziomu TSH. 

Leczenie powiększonej tarczycy

Leczenie powiększonej tarczycy odbywa się wraz ze wsparciem endokrynologa. Bardzo często zleca on przyjmowanie leków przeciwtarczycowych. Z kolei przypadkach znacznie poważniejszych zalecana jest terapia izotopem promieniotwórczym jodu. Powiększenie tarczycy może być bowiem objawem między innymi niedoboru jodu. Czasami jest również efektem nadmiaru toksyn w organizmie lub po prostu chorób tarczycy. W bardzo wielu przypadkach leczenie powiększonej tarczycy polega na uzupełnieniu niedoboru jodu. Taka sytuacja powoduje uwrażliwienie komórek na miejscowe czynniki wzrostowe. Prowadzi to w konsekwencji do zwiększenia ich bezwzględnej liczby. 

Czytaj także: Subkliniczna niedoczynność tarczycy – przyczyny i objawy

Przyczyny często mogą być inne niż niedobór jodu. W związku z tym leczenia rozpoczyna się od określenia poziomu hormonów tarczycy, a także między innymi badania ultrasonograficznego szyi. Często lekarz wykonuje także biopsję aspiracyjną cienkoigłową oraz ocenia pobrany materiał pod mikroskopem. Bardzo często niewielkie zmiany, które nie mają jednak cech nowotworowych, są pozostawiane do obserwacji. 

W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak leczenie operacyjne. Zdarza się to wtedy, gdy:

  • występuje sytuacja, w której na skutek powiększenia tarczycy, utrudnione jest oddychanie oraz połykanie pokarmów,
  • wol jest umiejscowiony za mostkiem lub w śródpiersiu,
  • pacjent ma guzkowego wola nadczynnego,
  • pojawiają się nawroty objawów mimo leczenia zachowawczego,
  • lekarz stwierdza raka tarczycy.

Pamiętaj o tym, że proces leczenia powiększonej tarczy czasami rozpoczyna się od wykonania badania USG. W takich sytuacjach lekarz kieruje na takie badanie zarówno osoby, u których występują objawy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. To właśnie badanie USG daje możliwość wykrycia niepokojących zmian, które tworzą się w obrębie tego narządu. Warto pamiętać także o tym, że takie badanie powinny wykonać osoby, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi.

Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie swojej tarczycy, skontaktuj się z lekarzem endokrynologiem. Bardzo często istnieje możliwość wykonania badania USG na miejscu. Z całą pewnością nie warto bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na powiększoną tarczycę. Dzisiejsza medycyna pozwala skutecznie leczyć problemy z tarczycą. 

Bibliografia:

  1. R. Hatton, M. Patel, D. Devendra (2010) [Enlarged thyroid gland]
  2. Dina M. Hijazi, Firas A. Addas, Najla M. Alghanmi, Hani Z. Marzouki, Mazin A. Merdad (2018) An Enlarged Goiter Presenting with a Rare Diffuse Lipomatosis of the Thyroid Gland