Badanie tarczycy – kiedy należy wykonać?

  • następstwami problemów z tarczycą mogą być otyłość, niepłodność, łysienie, arytmia, a nawet depresja,
  • TSH to skrót od tyreotropiny – hormonu odpowiedzialnego za pobudzanie tarczycy do wydzielanie hormonów T3 oraz T4
  • do badania TSH pobiera się surowicę z krwi; pacjent powinien być na czczo minimum 8 godzin przed badaniem.

Tarczyca mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo ważnym gruczołem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Kiedy ów cenny gruczoł zachoruje, to w organizmie może dojść do zmian, których konsekwencje mogą być olbrzymie. Negatywnymi następstwami problemów z tarczycą mogą być: niepłodnośćotyłośćłysieniearytmia, a nawet depresja.

Jednak co zrobić, by w porę zauważyć problem? Jakie objawy dają pierwsze czerwone światło, które powinno być przyczyną niepokoju? 

Warte podkreślenia jest to, by nie być obojętnym na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Jeżeli zauważamy, że włosy stają się słabsze, stały się łamliwe i częściej wypadają, to może być to pierwsza oznaka problemów. Dodatkowo innymi przejawami potencjalnej choroby tarczycy mogą być: zmęczeniesuchość skóry, chrypkaposzerzenie szyidusznośćproblemy z połykaniem, itp. Objawów jest bardzo dużo, na szczęście nie muszą one od razu oznaczać najgorszego, mogą być to przecież tylko chwilowe wariacje organizmu. W życiu mimo wszystko warto dmuchać na zimne i przy dostrzeżeniu zmian odstępujących od normy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz także: Guzki na tarczycy: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Badanie tarczycy – co to jest TSH?

. Jego produkcja odbywa się w przysadce mózgowej, a głównym zadaniem jest pobudzanie tarczycy do wydzielania hormonów T3 – trójjodotyroniny oraz T4 –  tyroksyny. Sprawdzenie poziomu TSH we krwi jest podstawową i jednocześnie najskuteczniejszą metodą na stwierdzenie prawidłowości lub nieprawidłowości w sposobie funkcjonowania gruczołu tarczowego.

Kiedy badanie TSH jest niezbędne?

Na początek warto zrozumieć, chociaż w pewnym stopniu zasady działania tarczycy i jej współpracy z przysadką mózgową. Tarczyca, jak już wcześniej wspomnieliśmy to niewielkich rozmiarów gruczoł umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. By mógł spełniać swoje zadania całkowicie poprawnie, niezbędnym jest dla niego hormon TSH, którego występowanie w organizmie jest bezpośrednio skorelowane z istnieniem hormonów z samej tarczycy.

Czytaj też: Rak tarczycy – objawy, diagnostyka i leczenie

Jak to działa?

Współpraca tych inkretów, to dość prosty interes. Jeżeli w krwioobiegu zwiększa się ilość hormonów z tarczycy, zmniejsza się ilość TSH i na odwrót. Te wahania, a dokładniej rzecz biorąc, anomalie w tych wahaniach mogą być istotnym informatorem o stanie zdrowia tarczycy, u której można podejrzewać nadczynność lub niedoczynność. Zależy jednak pamiętać, że wiek ma niebagatelny wpływ na wynik, ponieważ to wraz z jego zmianą, zmieniają się normy stężenia odpowiednich składników we krwi. Nie mniejszym oddziaływaniem cieszy się też ciąża, podczas której badanie TSH wykonuje się kilkukrotnie, ponieważ może wykazać aberracje gospodarki hormonalnej, które mogą bezpośrednio zagrażać zarówno matce, jak i dziecku.

Czyli tarczyca może być leniwa lub nadpobudliwa?

W dużym uproszczeniu można to tak określić. Jeżeli gruczoł tarczowy jest w stanie nadczynności to bezpośrednim wpływem na TSH będzie obniżenie jego stężenia we krwi, zaś odwrotną sytuacją jest niedoczynność tarczycy. Zmęczenie, sennośćsłabe paznokcie i włosy, zaparciauczucie zimnaspowolnienie bicia serca to domena niedoczynności, natomiast rozdrażnienie i nerwowośćproblemy ze snem, biegunkiwysokie ciśnienie krwiuczucie gorąca, to jedne z prawdopodobnych objawów nadczynności tarczycy.

Warto zobaczyć: Biopsja tarczycy – czym jest?

Na czym polega badanie TSH?

Jest to bardzo prosty i bezbolesny proces, który zazwyczaj odbywa się w ośrodku laboratoryjnym lub punkcie pobrań. Do wykonania tego badania potrzebna jest surowica, którą pozyskuję się z krwi pobieranej ze zgięcia łokciowego. Aby wszystko mogło pójść bez problemu, pacjent powinien być na czczo co najmniej osiem godzin przed badaniem. Liczący się jest też stan psychiczny i fizyczny badanego, ponieważ silny stres lub wysiłek fizyczny może źle wpłynąć na wyniki badania. To wszystko z przygotowań, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, to proste badanie!

Zobacz także: Badanie TSH – na czczo czy po tabletce?

Nie zwlekaj jeżeli twoje przeczucie mówi Ci, że jest coś nie tak. Pamiętaj, że organizm bardzo często sam podpowiada nam, w jakim stanie się znajduje. Ważne jest to, by nie ignorować tych sygnałów, ponieważ diagnostyka to nie jest duży wydatek, natomiast szybkie wykrycie choroby, to fundament dłuższego życia.

Bibliografia: 

  1. Harold Ellis (2007) The clinical examination of the thyroid gland
  2. William A. Houck, Cacia V. Soares-Welch, Victor M. Montori, James T. C. Li (2002) Learning the thyroid examination–a multimodality intervention for internal medicine residents