Badanie TSH jest zalecane w diagnostyce chorób tarczycy. Najczęściej dzięki niemu ustala się, czy dana osoba choruje na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Zaleca się również, aby kobiety w ciąży i te, które próbują zajść w ciążę, zostały przebadane na poziom TSH.
Czym jest test TSH?
Test TSH to test służący do diagnozowania chorób tarczycy, czyli niedoczynności i nadczynności tarczycy. Przysadka mózgowa wytwarza hormon zwany TSH, który stymuluje tarczycę do uwalniania hormonów. Ten test może ci powiedzieć, jakie są twoje poziomy TSH i czy twoja tarczyca działa normalnie. Kiedy w organizmie jest za mało hormonów tarczycy, przysadka nasila wydzielanie TSH. Z drugiej strony, zbyt dużo tych hormonów zmniejsza produkcję TSH.
Test TSH to prosty test laboratoryjny. Wszystko, co musisz zrobić, to przyjść do laboratorium lub kliniki, gdzie zostanie pobrana i przeanalizowana Twoja krew. Podczas badania pielęgniarka pobierze odpowiednią ilość krwi z żyły łokciowej, która zostanie przeanalizowana w laboratorium.
Zobacz więcej: Norma TSH dla 50-latków. Co warto wiedzieć?
Jak przygotować się do testu TSH?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy muszą być na czczo w przypadku wykonywania testu TSH. Nie jest to wymagany krok, ale zaleca się wykonanie testu bez uprzedniego jedzenia. Odstęp między ostatnim posiłkiem a testem TSH powinien wynosić co najmniej 8 godzin. Warto zauważyć, że test TSH należy wykonać rano, a każdy kolejny test powinien być wykonywany w tym samym czasie, co poprzedni. Jest to zalecane, ponieważ wyniki testu mogą się różnić w zależności od pory dnia. Niektórzy zalecają przeprowadzanie testów między 6 rano a 9 rano, jeśli to możliwe. Dobrze jest odpocząć przed przystąpieniem do badania. Energiczne ćwiczenia przed badaniem mogą wpłynąć na prawidłowe wyniki. Tak samo jest ze stresem. Przeżywanie nadmiernego stresu psychicznego może również negatywnie wpłynąć na wyniki testu TSH. Dlatego najlepiej w tym przypadku wcześniej zrobić sobie przerwę od treningu i przyjść do laboratorium wypoczęty, a także zrelaksowanym.
Zobacz także: Badanie tarczycy – kiedy należy wykonać?
W przypadku pacjentów przyjmujących leki zawierające lewotyroksynę (takie jak na przykład Euthyrox) zaleca się zachowanie 24-godzinnej przerwy między ostatnią dawką a pobraniem krwi. Lek można stosować natychmiast po wizycie w laboratorium. Ze względu na hormonalne rytmy okołodobowe pomiary TSH, fT4, a także fT3 najlepiej wykonywać rano na czczo. Oprócz posiłków należy również pominąć wszystkie leki na czczo na dany dzień, a także zastosować je dopiero po danym badaniu.
Kiedy wykonać danie TSH?
Najczęściej lekarz zleca badanie TSH w przypadku podejrzenia nadczynności lub też niedoczynności tarczycy. Jeśli nudnościom towarzyszą typowe objawy, takie jak utrata masy ciała, bezsenność, wysokie ciśnienie krwi, przyspieszenie akcji serca, zwiększone pocenie się lub też drżenie rąk, lekarz może w tym przypadku podejrzewać nadczynność tarczycy. Dodatkowo, gdy tyjesz, masz zły nastrój, łatwo się przeziębiasz, albo też serce bije zbyt wolno to może świadczyć o problemach z tarczycą.
Czytaj również: Ile kosztuje badanie TSH bez skierowania?
Test TSH zalecany jest również przy problemach menstruacyjnych, wypadaniu włosów, ciągłym zmęczeniu, pękaniu paznokci, nerwowości, drażliwości, obrzękach, problemach z pamięcią i koncentracją oraz ciąży. Dlatego jeśli masz podobne objawy, w takim wypadku koniecznie skontaktuj się z lekarzem i poproś go, aby wysłał Cię na badanie TSH, aby wykluczyć albo też potwierdzić problemy z tarczycą.
Ile kosztuje test TSH?
Ceny badania TSH są różne. Wszystko zależy od tego, gdzie przeprowadzasz testy i w jakim laboratorium je wykonujesz. Z reguły cena testu TSH waha się od około 15 zł do około 60 zł. Przed wykonaniem testu warto sprawdzić w lokalnych laboratoriach, których ceny są najtańsze.
Portal MotylePodOchrona.pl powstał w odpowiedzi na pytania i oczekiwania wielu ludzi, którzy szukali w sieci informacji o tarczycy i jej leczeniu. Portal od początku swojego istnienia łączy w sobie godne zaufania treści z zakresu medycyny z popularnonaukowymi ciekawostkami z branży medycznej i farmaceutycznej.