Norma TSH dla 50-latków. Co warto wiedzieć?

Ogromna część kobiet przykłada szczególną wagę do ochrony swojego zdrowia. Co więcej, wiek pięćdziesięciu lat, jest tzw. magiczną granicą, po której wykonanie wielu badań o charakterze profilaktycznym jest koniecznością. Jednym z kluczowych wskaźników zdrowia tarczycy i prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej każdej kobiety jest wskaźnik TSH. Jaka jest jego norma dla 50-latki? Czym jest? Przyjrzymy się zagadnieniu z bliska.

Co to jest TSH?

TSH jest skrótem od angielskiego thyroid stimulating hormone. To hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jego główną rolą jest odpowiedzialność za uwalnianie konkretnych hormonów do krwi. Norma TSH dla 50 latki pozwala nam sprawdzać, czy gruczoł tarczycy pracuje odpowiednio. Wskaźnik pozwala także na określenie stanu tarczycy. Bardzo często odchylenia od normy tego wskaźnika sugerują nadczynność bądź niedoczynność tarczycy, która wymaga wykonania pogłębionych badań i diagnostyki.

Zobacz także: Badanie TSH – na czczo czy po tabletce?

Ile wynosi norma TSH dla kobiet w wieku 50 lat?

TSH oznaczana jest poprzez wykonywanie badań krwi. Norma określana jest na podstawie natężenia produkcji tego hormonu. Norma TSH jest różna ze względu na wiek pacjenta. Ogólny wskaźnik mówiący o tym, że hormon jest wydzielany w odpowiedni sposób, to zakres od 0,4 do 4,5 mU/l. Jednak norma TSH dla 50 latki wynosi od 0,4 do 5,0 mU/I. Podwyższony wynik TSH wskazuję na niedoczynność tarczycy. Obniżony wynik pomiaru TSH na jej nadczynność. 

Symptomy świadczące o nieprawidłowym poziomie wydzielania hormonu TSH w naszym organizmie

Istnieje kilka pewnych symptomów, które mogą świadczyć o złym poziomie TSH w naszym organizmie. Zwłaszcza u kobiet w wieku pięćdziesięciu lat, bardzo często następuje przełomowy moment, związany także z wejściem w okres menopauzy. Przyczyny, które mogą świadczyć o nieprawidłowym poziomie TSH w organizmie to m.in.:

 • niepokój,
 • utrata wagi,
 • gwałtowny przyrost masy ciała,
 • szybkie bicie serca,
 • opuchlizna,
 • nietolerancja na niskie temperatury, 
 • bolesne zaparcia,
 • trudności z zasypianiem,
 • wybrzuszenie oczu 
 • i inne.

Norma TSH dla 50 latki to niezwykle istotny wskaźnik, który ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie oraz dobrą kondycję zdrowotną. Regularne badania pozwalają uniknąć rozwoju wielu poważnych chorób, jak również rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Proste, bezbolesne badanie krwi sprawi, że perfekcyjnie określimy wartość znaczącego hormonu TSH i będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. 

Bibliografia:

 1. K. Burkhardt, T. Ittermann, M. Heier, I. Kirchberger, H. Völzke, H. Wallaschofski, H. Below, M. Nauck, C. Meisinger (2014) [TSH-reference range of adults: results from the population-based study KORA F4]