Ile kosztuje badanie TSH bez skierowania?

Testy hormonów tarczycy powinny być wykonywane raz w roku jako środek zapobiegawczy, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeżeli pacjent należy do grupy ryzyka, tj. jeśli członek rodziny ma tarczycę i/lub ma objawy mogące wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, należy wykonać u niego badania w kierunku chorób tarczycy, a wyniki powinny być systematycznie analizowane. Pacjent powinien być pod stałą opieką lekarza endokrynologa.

Co to jest badanie tarczycy? 

Badanie tarczycy należy przede wszystkim do grupy badań diagnostycznych, których celem jest sprawdzenie, czy tarczyca pracuje prawidłowo, a także czy produkowane przez nią hormony nie są za małe lub za duże. Jednym z najprostszych badań jest tak zwana analiza palpacyjna, którą wykonuje endokrynolog w gabinecie lekarskim. Jest przeznaczony do wykrywania anomalii, takich jak wole, guzki itp. Ale przed pójściem do endokrynologa warto sprawdzić najpierw poziom hormonów we krwi (głównie TSH, potem opcjonalnie może być to FT3 i FT4). Prawidłowy wynik TSH wynosi od 0,4 do 4,0 mIU/l. W przypadku gdy wyniki TSH odbiegają od normy, należy w tym przypadku wykonać badanie FT4 i ewentualnie FT3.

Czytaj także: Badanie TSH – na czczo czy po tabletce?

Zamów przeciwciała aTPO i anty-TPO, jeśli lekarz podejrzewa autoimmunologiczną chorobę tarczycy (taką jak Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa). W tym celu wykonuje się również inne badanie oceniające stężenie przeciwciał TRAb. Zbadane zostaną przede wszystkim przeciwciała aTG i anty-TG w celu sprawdzenia wzrostu tarczycy.

Ile kosztuje badanie tarczycy?

W przypadku podejrzenia choroby tarczycy należy sprawdzić poziom hormonu TSH.

Ile kosztuje badanie TSH bez skierowania? Jeśli wykonasz test prywatnie w celu określenia funkcji tarczycy, to w takim przypadku za TSH zapłacisz około 20 zł, dla FT4 i FT3 podobnie. Natomiast dla anty-TG oraz anty-TPO zapłacisz około 35 zł. Dla badania TRAb zapłacisz około 55 zł.

W jaki sposób rozpoznać problemy z tarczycą?

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to dwa powszechne zaburzenia endokrynologiczne, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Osoby z tymi schorzeniami doświadczają objawów, takich jak przyrost masy ciała, nerwowość, wypadanie włosów i przyspieszone tętno. Choroby te są spowodowane nadmierną produkcją hormonów w organizmie. W leczeniu tych schorzeń niezbędne jest zrozumienie, jak rozpoznać nadczynność i niedoczynność tarczycy. 

Nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy to poważne zaburzenia endokrynologiczne, które mogą uszkadzać narządy i powodują utratę wagi, zmęczenie, wypadanie włosów i zmiany tętna.