Guzki na tarczycy: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Guzki na tarczycy pojawiają się dość często u kobiet, a zdecydowanie rzadziej u mężczyzn. Chodź do tej pory nie udało się dokładnie poznać mechanizmu odpowiedzialnego za ich powstanie, jednak warto zawsze udać się do lekarza i poddać szczegółowym badaniom obrazowym, które pozwolą wdrożyć właściwe leczenie i poszukać przyczyny pojawienia się guzków. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmagają się dodatkowo z innymi skutkami ubocznymi występowania guzków tarczycy, takimi jak np. chrypka lub problemy z oddychaniem. 

Guzki tarczycy – objawy

Górskie tarczycy objawiają się zmianami w dolnej części szyi, mającymi postać charakterystycznych grudek, wyczuwanych pod palcami, a czasami widocznych już gołym okiem. Mogą mieć charakter lity i są wówczas wypełnione komórkami lub też przybierać formę torbieli – i wówczas w ich wnętrzu znajduje się płyn.

Zdarza się, że w niektórych rodzinach guzki tarczycy pojawiają się regularnie w każdym pokoleniu. Lekarze uważają, że guzki tarczycy mogą mieć podłoże genetyczne, choć nie istnieją badania, które potwierdzałyby to w sposób jednoznaczny. Uważa się również, że ich wystąpienie jest objawem niedoboru jodu w diecie oraz pojawia się w przebiegu choroby Hashimoto, a w skrajnych przypadkach guzki na szyi mogą nawet oznaczyć raka tarczycy. Dlatego wszelkie objawy w postaci grudek w okolicach szyi powinny być konsultowane z lekarzem.

Czytaj też: Jak rozpuścić guzki tarczycy? Leczenie naturalne tarczycy

Co istotne, guzki tarczycy mogą też dawać inne objawy, takie jak nagłe powiększenie się obwodu szyi i okolic węzłów chłonnych, a także ból w okolicach tarczycy, a nawet nagłą chrypkę, kłopoty z przełykaniem i problemy z oddychaniem.

Guzki tarczycy – rozpoznanie

Rozpoznanie guzków tarczycy możliwe jest dzięki szczegółowym badaniom podmiotowym i przedmiotowym, a także badaniem hormonalnym. Standardowo jest to badanie stężenia poziomu TSH we krwi, a, jeśli jego wyniki są nieprawidłowe, to badaniom poddaje się także FT4 lub FT3. Wykonuje się także USG tarczycy, które przez część lekarzy uznawane jest za najlepszą metodę na dostrzeżenie groźnych zmian patologicznych w obrębie tarczycy. W ten sposób można dostrzec czy guzki są torbielowate, łagodne czy złośliwe. Wyniki USG dają też możliwość podjęcia decyzji o ewentualnej biopsji. Jeśli jednak zmiany mają charakter łagodny to nie jest ona konieczna. Czasami wykonuje się też rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową aby ocenić rozległość zmian chorobowych w obrębie szyi.

Zobacz również: Czy guzki tarczycy mogą zniknąć?

Jak leczyć guzki tarczycy?

Leczenie guzów tarczycy uzależnione jest od konkretnego rodzaju guza lub guzków oraz od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Jeśli guzy mają charakter łagodny to nie ma konieczności ich usuwania i stosuje się jedynie okresową obserwację. Z kolei w sytuacji gdy dochodzi do zaburzenia czynności tarczycy, to niezbędne jest włączenie leków. Istnieje też możliwość leczenia guzów tarczycy za pomocą jodu promieniotwórczego, co jednak nie jest możliwe w przypadku pacjentek w ciąży, matek karmiących piersią i u osób, które planują powiększenie rodziny.

Czytaj także: Badanie tarczycy – kiedy należy wykonać?

W najbardziej skrajnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne guzów tarczycy. Dotyczy to zmian nowotworowych związanych z występowania guzów, a także dość dużych guzów lub też mniejszych, ale występujący w znacznej ilości, które powodują widoczne powiększenie tarczycy oraz inne, poważne dolegliwości, takie jak np. silna chrypka lub problemy z oddychaniem i połykaniem. 

Guzy tarczycy to dość częsta przypadłość, która czasami jest objawem poważnej choroby, a czasami nie daje negatywnych skutków ubocznych, poza defektem estetycznym. Zdarza się, że w niektórych rodzinach guzki tarczycy pojawiają się regularnie w każdym pokoleniu, choć dotychczasowe badania nie dowiodły, że mogą mieć charakter dziedziczny. Potencjalnym czynnikiem mającym wpływ na do powstanie guzków tarczycy jest niedobór jodu w diecie. W każdej sytuacji postawienie diagnozy jest jednak uzależnione od badania obrazowego. Warto więc zgłosić się do lekarza endokrynologa, który oceni zakres zmian w obrębie szyi i zastosuje odpowiednie leczenie.

Bibliografia:

  1. Geanina Popoveniuc, Jacqueline Jonklaas (2012) Thyroid nodules
  2. Junho Song, Young Jun Chai, Hiroo Masuoka, Sun-Won Park, Su-Jin Kim, June Young Choi, Hyoun-Joong Kong, Kyu Eun Lee, Joongseek Lee, Nojun Kwak, Ka Hee Yi, Akira Miyauchi (2019) Ultrasound image analysis using deep learning algorithm for the diagnosis of thyroid nodules