Jak rozpuścić guzki tarczycy? Leczenie naturalne tarczycy

Tarczyca jest to gruczoł zlokalizowany w środku szyi o kształcie motyla. Jego zadaniem jest produkcja i uwalnianie hormonów wpływających na pracę ludzkiego organizmu. Przysadka mózgowa kontroluje czynność tego gruczołu, a ponadto uwalnia TSH, czyli hormon tyreotropowy. Guzy tarczycy są dosyć powszechnie występującą patologią tego narządu. Ich częstość pojawiania się wzrasta wraz z wiekiem, a dotykają one głównie osób płci żeńskiej.

Guzy tarczycy- jakie są przyczyny ich rozwoju?

Jak dotąd, lekarze nie poznali jednoznacznej przyczyny ich powstawania. Według większości specjalistów, za ich rozwój odpowiedzialny jest niedobór jodu, czyli pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tego narządu. Jego długotrwały niedobór skutkuje podwyższeniem hormonu tyreotropowego produkowanego przez przysadkę. To właśnie zbyt duża ilość tego hormonu skutkuje wystąpieniem guzków tarczycy oraz wola guzkowego. Do ich rozwoju doprowadzają też pewne schorzenia autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto).

Zobacz także: Guzki na tarczycy: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Objawy guzów tarczycy

Zazwyczaj małe guzki tarczycy nie dają żadnych objawów. Do ich wykrycia dochodzi podczas wizyty kontrolnej u endokrynologa. W przypadku pacjentów z większymi rozmiarami zmian może dojść do:

  • uczucia ucisku w szyi,
  • duszności,
  • trudności w przełykaniu,
  • zmiany barwy głosu,
  • chrypki.

U osób cierpiących na chorobę Hashimoto, która odpowiada za powstanie guzków, do objawów zalicza się niedoczynność tarczycy, suchość skóry, wzrost wagi, uczucie zmęczenia i senności oraz wypadanie włosów.

Jak rozpuścić guzki tarczycy? – leczenie u endokrynologa

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od wykrytej zmiany. Guz może być łagodny lub też mieć złośliwy charakter. Jeśli nie wymaga on usunięcia, wówczas lekarz zaleca zażywanie leków zatrzymujących wydzielanie hormonów tarczycy. Czasem przepisuje pacjentowi leki przeciwtarczycowe, takie jak metimazol, przed przystąpieniem do kolejnego etapu leczenia. Środki te stosuje się doustnie przez dosyć długi czas, nawet do kilku lat. Podczas terapii lekarz sprawdza poziom TSH i hormonów tarczycy, aby potwierdzić skuteczność leków. Zdarza się, że dochodzi do samoistnego wchłonięcia się guzków, u osób stosujących L-tyroksynę.

Niekiedy endokrynolog zaleca wdrążenie terapii radioaktywnym jodem w formie kapsułek lub w postaci płynnej. Pierwiastek ten obkurcza guzek, a przy tym zmniejsza objawy niedoczynności tarczycy. W przypadku pojedynczych zmian istnieje też możliwość wstrzyknięcia alkoholu etylowego, które doprowadza do obumarcia tkanek guzka. W przypadku większych guzków i występujących przez nie dolegliwości zaleca się usunięcie części albo całości gruczołu. W przypadku łagodnych nowotworów najczęściej wykorzystuje się ablację częstotliwością radiową pod kontrolą USG. Nowotwór tarczycy jest często wskazaniem do podjęcia leczenia operacyjnego.

Jak rozpuścić guzki tarczycy? – domowe sposoby

Istnieją też pewne domowe sposoby, na to, aby rozpuścić guzki tarczycy. Niektóre osoby w tym celu sięgają po olej rycynowy. Według endokrynologów nie ma jednak wskazać go jego używania w celu leczenia woli tarczycy. Nie są znane też naukowe przesłanki o leczniczym działaniu oleju rycynowego na guzki tarczycy. To samo dotyczy okładów z siemienia lnianego. Do leczenia tego narządu wykorzystuje się też pewne zioła. Jednym z nich jest czystek, przyjmowany w formie herbatki z liści. Ekstrakt z niego nie pomoże we wchłonięciu się guzków, jednak okazuje się wsparciem dla osób z niedoczynnością tarczycy. Wspiera on odporność organizmu, a także wzmacnia włosy. Dosyć podobnym działaniem wyróżnia się zioło klimuszki. Osoby zmagające się z guzkami sięgają też po naturalne bursztyny, akupunkturę czy specjalną dietę na tarczycę.