Rekonwalescencja po operacji tarczycy

Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu. Problemy z tarczycą mogą znacząco utrudnić pacjentowi codzienne funkcjonowanie. W takim wypadku lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków lub zarekomenduje przeprowadzenie zabiegu tyroidektomii, czyli usunięcia części lub całego gruczołu. A jak wygląda rekonwalescencja po operacji tarczycy?

Czego nie wolno robić po operacji tarczycy?

Zabieg usunięcia tarczycy może potrwać od 1 do nawet 3 godzin, a bezpośrednio po operacji pacjent powinien przez co najmniej dwie doby pozostać w szpitalu. Jeśli nie pojawią się żadne powikłania po operacji tarczycy, to rana szybko się zagoi, a pacjent będzie stopniowo wracał do pełnej sprawności. Ważne, by ściśle stosować się do zaleceń lekarskich, aby nie doprowadzić do rozejścia się rany i niebezpiecznego krwawienia. Bezpośrednio po operacji pacjenci muszą bezwzględnie unikać dużego wysiłku fizycznego i dźwigania. Świeża rana może powodować ból szyi i gardła oraz problemy z przeżuwaniem i połykaniem. Dlatego dieta pacjenta po zabiegu usunięcia tarczycy powinna składać się tylko z płynnych i lekkostrawnych posiłków. Gdy ból zacznie ustępować, można powoli zacząć włączać do menu miękkie pokarmy, a twarde i pikantne produkty warto wyeliminować z diety na co najmniej dwa tygodnie.

Samopoczucie po operacji tarczycy

Tarczyca to gruczoł, który pełni kluczową funkcję w ludzkim organizmie, a jego usunięcie może doprowadzić do niewłaściwego stężenia poszczególnych hormonów we krwi i wówczas pacjent po operacji tarczycy może narzekać na złe samopoczucie. Dodatkowo niekorzystnie na nastrój pacjenta może też wpływać długo gojąca się rana, uporczywa chrypka lub inne nieprzyjemne powikłania. W przypadku nieprawidłowego poziomu TSH lekarz powinien dobrać odpowiednią dawkę leków, dzięki którym stężenie hormonów we krwi znów wróci do normy. Po zabiegu usunięcia tarczycy farmakoterapię trzeba stosować do końca życia. Właściwie dobrane leki umożliwią pacjentowi normalne funkcjonowanie, a w przypadku kobiet również i zajście w ciążę.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji tarczycy?

Czas rekonwalescencji będzie zależny od indywidualnej sytuacji danego pacjenta, jednak zwykle po takim zabiegu wypisywane są zwolnienia lekarskie na co najmniej dwa tygodnie. Już po 7 dniach lekarz może zdjąć szwy, a rana powinna być codzienne opatrywana i odpowiednio pielęgnowana. W okresie letnim bliznę po zabiegu trzeba też chronić przed promieniami słonecznymi i warto smarować ją specjalistycznymi żelami. Niepokojące objawy, które mogą mieć wpływ na wydłużenie rekonwalescencji po operacji tarczycy to na przykład gorączka, wyciek z blizny lub jej nadmierne zaczerwienienie oraz złe samopoczucie, które nie znika po zażyciu leków. W każdym ze wspomnianych przypadków należy skonsultować się z lekarzem, by sprawdzić przyczynę występowania danego objawu i wdrożyć stosowne leczenie. Po zabiegu usunięcia tarczycy konieczne będą również regularne wizyty u endokrynologa, który na bieżąco będzie ustalał dawki leków tak, aby pacjent zawsze dobrze się czuł.

Operacja tarczycy jest wykonywana, gdy wszystkie inne metody leczenia nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Sam zabieg wiąże się z niewielkim ryzykiem pojawienia się powikłań, a po usunięciu gruczołu pacjent musi przyjmować leki do końca życia. Rekonwalescencja po operacji nie trwa długo, jednak to ważne, by zgłaszać lekarzowi wszelkie niepokojące objawy. Jeśli rana będzie się goiła prawidłowo, to pacjent może już po dwóch tygodniach wrócić do swojego normalnego życia.

Bibliografia:

  1. R. Promberger, J. Ott, F. Kober, C. Koppitsch, R. Seemann, M. Freissmuth, M. Hermann (2012) Risk factors for postoperative bleeding after thyroid surgery