Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne

Problemy z tarczycą mogą objawiać się na wiele sposobów. Co istotne, zaburzenia hormonalne, związane z nadczynnością tarczycy, mogą stać się przyczyną rozmaitych problemów ze zdrowiem psychicznym. Co może wskazywać na nadczynność tego gruczołu?

Jaką rolę pełni tarczyca?

Tarczyca jest tzw. gruczołem dokrewnym, co oznacza, że stanowi część układu hormonalnego i ma za zadanie wydzielać do krwioobiegu odpowiednie ilości hormonów, odpowiedzialnych m.in. za kontrolowanie metabolizmu, cykl menstruacyjny (u kobiet), szybkość pracy serca, czy też utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała. Co więcej, hormony wydzielane przez tarczyce, wpływają również na pracę układu nerwowego. Wszelkie zaburzenia związane z pracą tego gruczołu, mogą wpływać na poziom energii oraz równowagi emocjonalnej, a także przyczyniać się do wystąpienia rozmaitych objawów psychicznych.

Problemy z tarczycą – jak rozpoznać nadczynność?

Wszelkie choroby oraz zaburzenia związane z pracą tarczycy, są wieloaspektowe i nie zawsze dają się jasno rozpoznać. W przypadku nadczynności tarczycy, gruczoł ten zaczyna wytwarzać zbyt dużą ilość hormonów. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy zmagamy się z nadczynnością tarczycy, jest sprawdzenie stężenia TSH w surowicy krwi. Objawami, które powinny skłonić nas do sprawdzenia poziomu TSH oraz innych hormonów wydzielanych przez tarczycę są między innymi:

  • przyspieszone bicie serca, bez wyraźnego powodu,
  • rozdrażnienie,
  • zwiększona potliwość,
  • utrata masy ciała, przy braku zmian w s
  • sposobie odżywiania się oraz bez zwiększenia ilości ruchu

Oprócz objawów somatycznych, problemy z tarczycą mogą objawiać się również w dolegliwościach psychicznych. W tym miejscy warto zaznaczyć, że zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, mogą odbić się na psychice. Również inne choroby tarczycy, takie jak np. Hashimoto, mogą negatywnie wpływać na stan psychiczny.

Nadczynność tarczycy – jakie psychiczne objawy może dawać?

Problemy z funkcjonowaniem tarczycy mogą dawać objawy zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Pogorszenie się kondycji psychicznej, rozchwianie emocjonalne, czy też zaburzenie funkcji poznawczych, mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy tarczycy. Wśród objawów psychicznych, związanych z zaburzeniami nastroju oraz ogólnym funkcjonowaniem, warto wymienić:

  • stany depresyjne oraz depresję,
  • obniżenie lub praktycznie całkowity zanik libido,
  • nieuzasadniony lęk oraz nasilenie stanów lękowych (jeżeli problem występował wcześniej),
  • drażliwość i łatwe wpadanie w złość,
  • problemy z zasypianiem, obniżenie jakości snu, bezsenność,
  • zaburzenia koncentracji oraz trudności związane z uczeniem się nowych umiejętności i przyswajaniem nowej wiedzy,
  • labilność emocjonalna, połączona z silniejszymi niż dotychczas reakcjami emocjonalnymi

Oczywiście powyższe objawy nie muszą oznaczać problemów z tarczycą. Mając jednak na uwadze, że zaburzenia hormonalne, związane z pracą tego gruczołu, dotykają dużą część dorosłych kobiet, warto wykonać podstawowe badania umożliwiające diagnozę nadczynności, niedoczynności lub innych chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

Przyjmuje się, że w przypadku nadczynności tarczycy, częściej występują problemy z:

  • niepokojem ruchowym oraz nadmierną pobudliwością,
  • bezsennością oraz innymi zaburzeniami snu,
  • rozdrażnieniem i łatwym irytowaniem się

Nie jest to jednak regułą i nadczynność może dawać podobne objawy jak niedoczynność, czyli skutkować obniżeniem popędu seksualnego, nadmierną sennością oraz trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem.

Bibliografia:

  1. Sarah J. Zader, Ernest Williams, Melissa A. Buryk 2019 Mental Health Conditions and Hyperthyroidism