Nadczynność tarczycy – dieta

Bardzo wiele osób cierpi na różnorodne choroby tarczycy. Jedną z najbardziej popularnych jest nadczynność tarczycy. To przewlekła dolegliwość, która wymaga utrzymywania prawidłowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Według jakich zasad należy się odżywiać, cierpiąc na nadczynność tarczycy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Polecane produkty dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy 

Dieta przy nadczynności tarczycy powinna być doskonale zbilansowana, dostarczając wysoką ilość cennych witamin, minerałów, składników odżywczych oraz makro i mikroelementów. W związku z tym wysoce rekomendowane są takie produkty jak m.in.:

  • jaja,
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • chude mięso,
  • ryby (2-3 razy w tygodniu ze względu na jod),
  • olej lniany,
  • olej rzepakowy,
  • pestki,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • kasze,
  • makarony pełnoziarniste,
  • warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, a więc papryka, pomidory, marchew, pietruszka, szpinak, porzeczki, wiśnie, morele, brzoskwinie,
  • mleko i produkty pochodne,
  • sezam,
  • mak

i inne. To jedne z najcenniejszych produktów, które pozwalają na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania osób cierpiących na nadczynność tarczycy

Podstawowe zasady stosowane przy nadczynności tarczycy 

Nadczynność tarczycy ma bezpośredni wpływ na tempo przemian metabolicznych- spalamy kalorię szybciej. W związku z tym rekomenduję się przyjmowanie zwiększonej energii o około 15–25% niż wynosi zwyczajowe zapotrzebowanie danej osoby. W skrajnych przypadkach choroby, podaż należy zwiększać nawet o 50- 80%. Warto jednak dostarczać do swojego organizmu wartościowe składniki odżywcze, wysokoenergetyczne, unikając żywności przetworzonej czy tzw. fast- food. Doskonałym rozwiązaniem będzie oliwka z oliwek, orzechy, suszone owoce czy awokado.

Według rekomendowanych zasad, spożycie białka w diecie przy nadczynności tarczycy powinno wynosić 110-130 g na dobę.

Kolejną ważną zasadą jest wysoka ilość antyoksydantów w diecie osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Przyspieszony metabolizm spowodowany chorobą prowadzi do zwiększenia ilości niekorzystnych dla zdrowia reaktywnych form tlenu.

Jedną z głównych zasad diety dla osób z nadczynnością tarczycy jest także wysoka zawartość witaminy D3 oraz wapnia. Bardzo często omawiana choroba tarczycy wpływa na przyśpieszenie obrotu kostnego i tym samym przyczynia się do rozwoju osteoporozy wtórnej.

Jeśli w związku z chorobą pacjent cierpi na biegunki związane z nadmierną perystaltyką jelit, wówczas należy stosować dietę lekkostrawną.

Dlaczego dieta w nadczynności tarczycy odgrywa znaczącą rolę?

Choroby tarczycy, w tym nadczynność, to bardzo częsta przypadłość w XXI wieku. Aż 22% społeczeństwa spotyka się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Hipertyreoza polega na nadmiernej ilości produkowanych hormonów tarczycy. By skutecznie poradzić sobie z uporczywą dolegliwością, konieczne jest wprowadzenie właściwego leczenia farmakologicznego, jak również edukacja pacjenta dotycząca zdrowego żywienia. Zła dieta będzie skutkować nadmierną utratą masy ciała oraz może prowadzić do wysokich niedoborów składników odżywczych w organizmie. 

Nadczynność tarczycy wymaga prowadzenia diety wedle ściśle określonych zasad. W przeciwnym wypadu choroba będzie wywoływać w naszym organizmie bardzo wiele, negatywnych skutków. By cieszyć się dobrym zdrowiem, nie jest wystarczającym stosowanie jedynie leczenia farmakologicznego. Postaw na zdrowe i pełne energii posiłki, a życie z nadczynnością tarczycy będzie mogło być pełne uśmiechu i radosnych barw. 

Bibliografia:

Serena Tonstad, Edward Nathan, Keiji Oda, Gary E. Fraser (2015) Prevalence of hyperthyroidism according to type of vegetarian diet