Czy guzki tarczycy mogą zniknąć?

Tarczyca jest jednym z najważniejszych nieparzystych gruczołów dokrewnych naszego ciała. Przypominająca swoim kształtem motyla znajduje się dokładnie na środku szyi, na tchawicy, ale poniżej obojczyków i powyżej krtani. Dzięki jej prawidłowej pracy dobrze funkcjonuje przemiana materii, układ nerwowy i nasz umysł. Jest zbudowana z pęcherzyków, w których magazynowane są hormony produkowane przez tarczycę – tyroksyna (T 4) i trijodotyronina (T 3). Guzki na tarczycy są często diagnozowaną patologią i chociaż w większości przypadków są zmianą łagodną, zawsze powinny pozostać pod kontrolą lekarza. 

Guzki tarczycy – diagnostyka

Czasem guzki tarczycy są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego, innym razem odkrywa się je podczas USG. Zdecydowanie częściej wykrywa się je u kobiet niż u mężczyzn, a podatność na ich pojawienie się wzrasta z wiekiem. Z medycznego punktu widzenia są zmianami litymi lub wypełnionymi płynem. Jeśli diagnozuje się guz tarczycy lity tenże będzie wypełniony komórkami, w przypadku wypełnienia wnętrza zmiany płynem mamy do czynienia z torbielą tarczycy.

Za najczęstszych winowajców pojenia się zmian tj. guzki tarczycy uznaje się:

  • wiek i płeć
  • uwarunkowania genetyczne
  • niedobór jodu
  • chorobę Hashimoto

Objawy guzów tarczycy

Na początek należy uspokoić, że tylko niespełna 6 proc. wykrywanych guzów tarczycy ma zmiany o charakterze złośliwym. W pozostałych przypadkach mówimy o nowotworach łagodnych. Zasadniczo guzki same w sobie nie manifestują swojego początku większymi dolegliwościami. Z czasem – w zależności od ich położenia i rozmiaru –  mogą uciskać na przełyk lub tchawicę. Jeśli umiejscowią się w tak wrażliwych miejscach, niestety pojawić się mogą trudności w przełykaniu, mówieniu oraz oddychaniu. Zmienia się barwa głosu i może pojawić się chrypka. 

Zobacz także: Guzki na tarczycy: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

W niektórych przypadkach obserwuje się także nadaktywność produkcji hormonów, którą można powiązać z pojawieniem się zmian na tarczycy. Zwiększona produkcja hormonów to niestety prosta droga do nadczynności tarczycy, a ta powoduje m.in. nadmierną potliwość, utratę masy ciała, drżenie rąk, przyspieszoną akcję serca i nerwowość. Naturalnie guzki mogą pojawić się w korelacji do choroby Hashimoto – wtedy dolegliwości będą zgoła inne, odpowiadające niedoczynności tarczycy, a więc chory będzie uskarżał się na permanentne uczucie zimna, wzrost masy ciała, utratę włosów, suchość skóry i przewlekłe zmęczenie. 

Co z tymi guzkami? Czy mogą one zniknąć?

Wiele osób otrzymujących diagnozę pyta czy guzki tarczycy mogą zniknąć? Otóż, rzeczywiście pewien odsetek guzków – zaledwie 20 proc. – może być podatnych na leczenie L-tyroksyną i ulec zmniejszeniu, a nawet całkowicie zniknąć. Należy jednak podkreślić, że wybór takiego leczenia może wywołać poważne skutki uboczne podobne do nadczynności tarczycy. Z tego też względu ten model leczenia litych guzów tarczycy należy do rzadkości. Leczenie dobierane jest zawsze indywidualnie i brane są pod uwagę wszystkie parametry mówiące o stanie tarczycy i poziomie hormonów. Jeśli są takie wskazania, lekarz może podjąć się leczenia przy zastosowaniu jodu. Leczenie operacyjne jest ze względu na swój inwazyjny charakter wykonuje się w przypadku dużych zmian lub wykrycia raka. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa guzów tarczycy wypełnionych płynem, a więc torbieli, które mają możliwość samoistnego zmniejszenia, a nawet wchłonięcia. 

Istotne jest, by po zdiagnozowaniu guzków tarczycy pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym i poddawać się regularnym badaniom kontrolnym. 

Bibliografia:

  1. Hirotoshi Nakamura 2012 [Management for thyroid nodules]
  2. Roy E. Weiss, Joaquin Lado-Abeal 2002 Thyroid nodules: diagnosis and therapy