Choroba Hashimoto – objawy i rozpoznanie choroby

Niewydolność tarczycy spowodowana chorobą Hashimoto bywa trudna do rozpoznania, a do ostatecznej diagnozy niezbędne będzie wykonanie badań. Rozpoznanie bywa o tyle skomplikowane, że objawy chorobowe pojawiają się powoli i stopniowo, przez co na początku mogą nie wzbudzać niepokoju. Hashimoto rozwija się w sposób niepozorny, działając negatywnie na organizm głównie od środka. Obserwując u siebie pewne symptomy, można jednak skłaniać się ku diagnozie w kierunku Hashimoto. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Niepokojące symptomy Hashimoto

Jednymi z pierwszych objawów, które powinny wydać się niepokojące – zwłaszcza jeśli współistnieją ze sobą przez dłuższy czas – są wahania wagi, problemy skórne, a także senność, zmęczenie i ogólne poczucie osłabienia.

Hashimoto, nie bez powodu, najczęściej kojarzone jest bowiem z przybieraniem na wadze, przy jednoczesnym braku zmiany nawyków żywieniowych czy tryby życia.

U wielu osób pojawia się także problem z powiększoną tarczycą, co spowodowane jest najczęściej ze stanem zapalnym, wynikającym z działania przeciwciał. Tarczyca bywa powiększona zwłaszcza w pierwszym stadium choroby, ale nie wiąże się z tkliwością czy dolegliwościami bólowymi.

PIerwsze niepokojące objawy to także nadmierna, a wręcz uciążliwa suchość skóry, w tym jej wzmożone łuszczenie się, szorstkość, czy zmieniony kolor. Z czasem dolegliwości związane z kondycją skóry stają się jednak bardziej widoczne i dotkliwe.

Zobacz też: Choroba Hashimoto – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Objawy skórne przy chorobie Hashimoto

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla Hashimoto objawów są szeroko rozumiane problemy skórne. Poza pierwszymi niepokojącymi sygnałami, takimi jak wspomniane już przesuszenie i szorstkość skóry, choroba objawiać się może między innymi zmianą koloru naskórka, który najczęściej przybiera żółtawy odcień, czy rogowaceniem, głównie na łokciach, piętach i kolanach.

Często wymienianym, również dość typowym dla Hashimoto objawem skórnym jest też tzw. „marmurkowatość skóry”, czyli charakterystyczne smugi o czerwonawym zabarwieniu, tworzące widoczną gołym okiem siną siatkę plam.

Skórne problemy mogą dotyczyć również włosów, które w przebiegu choroby nierzadko stają się słabsze, cieńsze, przesuszone, a nawet wypadają. Pogorszeniu ulega też kondycja paznokci, na których mogą pojawiać się nierówności w postaci pionowych bruzd, idących w parze z łamliwością i żółknięciem.

Dodatkowo, osoby chorujące na Hashimoto skarżą się na opuchnięcia i uciążliwe obrzęki, przede wszystkim nóg oraz dłoni, a także twarzy. Bardzo często towarzyszy temu uczucie zimna w ciele, które objawia się charakterystycznym dla dolegliwości zimnem dłoni i stóp.

Objawy o charakterze psychicznym

Polecamy: Hashimoto – objawy psychiczne

  • Obniżony nastrój – przy Hashimoto obniżenie nastroju bywa bardzo dotkliwym objawem, który nierzadko – w związku ze swoją intensywnością – bywa porównywany do stanów depresyjnych, z którymi nierzadko współistnieje. Osoby, u których stwierdzona została dużo wyższa ilość przeciwciał przeciwtarczycowych, zazwyczaj znacznie gorzej doświadczają epizodów obniżonego nastroju, które same w sobie bywają bardziej intensywne.
  • Wahania nastroju – mogą pojawiać się zarówno na początku choroby, jak i w trakcie jej rozwoju. Bywają uciążliwe nie tylko dla samych pacjentów, ale także dla ich otoczenia. Charakteryzuje je nienormowana zmienność emocjonalna i przechodzenie z jednej – często skrajnej – emocji w drugą. Najczęściej wahania objawiają się częstymi przejściami od stanu euforii do przygnębienia, a także od radości i zadowolenia do złości.
  • Problemy z pamięcią i zaburzenia koncentracji – to objawy nazywane także „mgłą mózgową”. Towarzyszą im często takie dolegliwości jak nieproduktywny sen, permanentne zmęczenie, zawroty głowy, a także problemy z podjęciem wysiłku fizycznego.
  • Lęk – a dokładniej zaburzenia o charakterze lękowym, które bardzo często przybierają postać zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, a także nawracających, natrętnych myśli. Czasami stany lękowe przybierają również postać fobii, w tym przede wszystkim fobii społecznej.

Bibliografia:

  1. Lívia Almeida Dutra, Fabiano Abrantes, Fabio Fieni Toso, José Luiz Pedroso, Orlando Graziani Povoas Barsottini, Romana Hoftberger (2018) Autoimmune encephalitis: a review of diagnosis and treatment
  2. Katrina Heggie, Meei Yeung, Simon Grodski, James Lee, Jonathan Serpell (2018) Total thyroidectomy for pressure symptoms in patients with Hashimoto’s thyroiditis