Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

Tarczyca to ważny gruczoł występujący w ludzkim organizmie, który odpowiada za wydzielanie takich hormonów jak tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. Nieprawidłowości w obrębie tego narządu mogą doprowadzić do zaburzeń metabolizmu i gospodarki wapniowo-fosforowej. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto to poważne schorzenie, która dotyka głównie kobiet między 30 a 50 rokiem życia. A jakie są objawy zapalenia tarczycy i jak powinno przebiegać leczenie?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – przyczyny 

Choroba autoimmunologiczna to proces, podczas którego układ odpornościowy z niewyjaśnionych przyczyn atakuje i niszczy własne tkanki. Wówczas stosuje się leczenie, które ma na celu złagodzenie objawów choroby i zmobilizowanie organizmu do prawidłowego działania. Na Hashimoto są narażone głównie te osoby, które cierpią na inne choroby autoimmunologiczne typu celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1 czy bielactwo. Powód powstania i rozwinięcia się zapalenia tarczycy jest trudny do ustalenia, a do czynników ryzyka zalicza się także:

  • predyspozycje genetyczne
  • długotrwały stres
  • zaburzenia emocjonalne
  • niezdrowy styl życia
  • ciągły pośpiech i brak odpoczynku

Osoby będące w grupie ryzyka powinny poddawać się regularnym badaniom, by w porę wykryć zagrożenie. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie stosownego leczenia sprawi, że pacjent szybko zapanuje nad chorobą i będzie mógł normalnie funkcjonować.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – objawy

Pierwsze objawy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy mogą być trudne do wychwycenia, ponieważ dotyczą głównie zmęczenia i złego samopoczucia. Chory często bagatelizuje te sygnały i kontynuuje swój dotychczasowy tryb życia, co może doprowadzić do rozwinięcia się poważnej niedoczynności tarczycy. A jakie objawy wskazują wyraźnie na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy? Do lekarza warto się udać, gdy pacjent zauważy:

  • powiększenie wola tarczycowego lub wyczuwalne guzki w jego obrębie
  • senność i kłopoty z pamięcią
  • niedociśnienie tętnicze i uczucie ciągłego zimna
  • niepokojący wzrost wagi
  • problemy z menstruacją lub niepłodność

Zaburzenia pracy tarczycy mogą być przyczyną różnych chorób, dlatego warto regularnie wykonywać badania krwi, by sprawdzić poziom TSH. Na tej podstawie lekarz może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, dzięki której będzie mógł postawić precyzyjną diagnozę.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – leczenie

Leczenie Hashimoto polega na łagodzeniu objawów. W tym celu choremu podaje się hormony, aby wyrównać ich stężenie w organizmie. Farmakoterapia jest stosowana do końca życia pacjenta i powinna jej towarzyszyć także odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia. Lekarze zalecają 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia w 2-3 godzinnych odstępach. W jadłospisie muszą się znaleźć cenne składniki mineralne takie jak jod, żelazo czy selen. Dania powinny być lekkostrawne i niskokaloryczne. Chory musi też znacznie ograniczyć spożywanie słodyczy, alkoholu, smażonych potraw i żywności wysokoprzetworzonej. Osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy powinny również zadbać o kondycję, by wzmocnić swój organizm i poprawić jego wydolność.

Zobacz również: Choroba Hashimoto – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Hashimoto jest nazywane chorobą cywilizacyjną, ponieważ dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Choć przyczyna tego zaburzenia nie jest znana, to można skutecznie ograniczyć występowanie nieprzyjemnych objawów poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Ważne, by nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Y. H. Dong, D. G. Fu (2014) Autoimmune thyroid disease: mechanism, genetics and current knowledge
  2. Florica Sandru, Mara Carsote, Simona Elena Albu, Mihai Cristian Dumitrascu, Ana Valea (2021) Vitiligo and chronic autoimmune thyroiditis