TSH w normie, a podwyższone przeciwciała (wysokie anty-TPO)

Podwyższone przeciwciała tarczycowe mogą być oznaką wielu poważnych chorób tego gruczołu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, co niesie za sobą podwyższony poziom przeciwciał, przy jednoczesnym zachowaniu TSH w normie.

TSH – czym jest i kiedy zaleca się badanie jego poziomu?

TSH, czyli hormon tyreotropowy, pobudzający tarczycę do wydzielania takich hormonów, jak tyroksyna oraz trójjodotyronina. Jego produkcja odbywa się w przysadce mózgowej. Na badanie diagnostyczne poziomu TSH skierowani są głównie pacjenci, u których lekarz wykrył objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Powinieneś się na nie zgłosić również, gdy zauważasz u siebie następujące objawy: zaburzenia rytmu serca, długotrwale utrzymujące się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak przewlekłe biegunki czy zaparcia, a także obrzęki czy wahania masy ciała.

Na badanie, mające na celu sprawdzić, czy poziom TSH jest w normie, skierowane są także noworodki podczas badania przesiewowego czy też kobiety, udające się na diagnostykę niepłodności. Jeśli chodzi natomiast o samo badanie, przeprowadzane jest ono poprzez uprzednie pobranie, a następnie zbadanie krwi pacjenta. Później następuje interpretacja wyników – poziom hormonu tyreotropowego krwi pacjenta może być obniżony, podwyższony czy też w normie.

O czym świadczy TSH w normie przy podwyższonych przeciwciałach tarczycowych

Podwyższony poziom TSH może wskazywać, iż pacjent cierpi z powodu niedoczynności tarczycy. Dodatkowo współtowarzyszy temu stanowi niski poziom fT4 oraz fT3, a także charakterystyczne objawy: zmęczenie, senność, suchość skóry, nadmierny przyrost masy ciała czy niskie ciśnienie. Z kolei obniżony poziom TSH ma zazwyczaj związek z nadczynnością tarczycy i wysokim poziomem fT4 oraz fT3. Objawami charakterystycznymi są w tym przypadku: nerwowość i rozdrażnienie, problemy ze snem, nadmierna utrata masy ciała czy też wysokie ciśnienie.

Co natomiast w przypadku, gdy wynik TSH oscyluje w granicach normy a pacjent czuje się źle i cierpi z powodu nieprzyjemnych dolegliwości? Należy zaznaczyć, że sam wynik TSH nie daje nam pełnego obrazu pracy tarczycy. Wynik TSH może nie wychwycić między innymi poważnej choroby Hashimoto w jej początkowym stadium, a jedynie dopiero w fazie bardziej zaawansowanej. Poziom TSH zmienia się bowiem dopiero wówczas, kiedy dojedzie już do częściowego zniszczenia tarczycy. Dlatego diagnozę należy opierać także na stężeniu przeciwciał tarczycowych (anty-TPO, anty-TG), których wynik powyżej normy niejednokrotnie jest sygnałem wskazującym na autoimmunologiczną chorobę tarczycy. Oprócz Hashimoto wynik taki może wskazywać na m.in.: chorobę Gravesa-Basedowa lub nowotwory tarczycy: gruczolakoraka, raka brodawkowatego czy pęcherzykowatego.

Choroba Hashimoto – objawy i leczenie

Jedną z najczęściej diagnozowanych obecnie chorób tarczycy, które w początkowej fazie dają wynik TSH w normie jest choroba Hashimoto. Jej objawy spowodowane są rozlanym naciekiem limfatycznym w obrębie tarczycy. Do najczęstszych symptomów, świadczących o pojawieniu się tego schorzenia, należy gwałtowny wzrost masy ciała, a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Do innych dolegliwości zaliczamy również uczucie sztywności w okolicach mięśni i stawów, skutkujące utrudnionym poruszaniem się, trudności w oddychaniu, nawet podczas niewielkiego wysiłku czy też ogólny ból i dyskomfort. Jeżeli chodzi natomiast o objawy psychologiczne, są to senność, utrata wigoru, a także znaczny spadek koncentracji.

Zobacz też: Choroba Hashimoto – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Na czym polega leczenie choroby Hashimoto? W przypadku zaobserwowania u siebie kilku z powyższych objawów, należy koniecznie udać się do lekarza endokrynologa w celu poszerzenia diagnostyki oraz wykonania USG tarczycy.

Bibliografia:

  1. T. Kotani (1998) [Anti-TPO autoantibodies]
  2. Manisha Mavai, Bharti Bhandari, Anish Singhal, Sandeep K. Mathur (2021) Cardiac Autonomic Modulation and Anti-Thyroid Peroxidase (TPO) Antibodies in Subclinical Hypothyroidism: Does a Correlation Exist?